Panditops

Toetamaks Eesti Pandipakendi visiooni, olla üks maailma innovaatilisematest ja efektiivsematest taaskasutusorganisatsioonidest, tõime teadaolevalt maailmas esimese pandisüsteemi katusorganisatsioonina 2019. aasta kevadel turule uudisteenuse korduskasutatavate panditopside näol. 2020. aasta uuendusena pakume täiendavalt ka kordukasutatavate panditaldikute lahendust.

Teenuse eesmärgiks on vältida ühekordsete joogitopside teket mistahes üritustel ja vähendada seeläbi prügistamist. Panditops toimib pandisüsteemi põhimõttel, kus tarbijale väljastatud topsile lisatakse tagatisraha. Topsi tagastades saab tarbija pandiraha täies ulatuses tagasi. Eesti Pandipakend peseb kasutatud panditopsid puhtaks ja korduskasutab järgmistel üritustel. Meie topsid on valmistatud Euroopas polüpropüleenist, tritaanist ja polükarbonaadist ning nende tootjad on arvamusel, et ühe topsi eluiga on sõltuvalt selle tüübist 50-100 pesu korda.

 

TEENUSE SISU

Eesti Pandipakend pakub ürituse korraldajast kliendile läbipaistvat ja mugavat täisteenust ühest kohast, seda nii pandipakendite korje kui ka panditopsi kontekstis.

Ürituse korraldaja saab ühe variandina rentida Eesti Pandipakendilt  panditopsid ja korraldada nende kasutamist üritusel ise.  Teise variandina saab korraldaja tellida kogu teenuse ahelaga seonduva Eesti Pandipakendilt. Sellisel juhul lahendatakse ürituse korraldaja eest uudisteenuse kommunikatsioon üritusel, lepingute sõlmimine üritusel sööki-jooki müüvate ettevõtjatega, panditopside transport üritusele ja üritusel ajal, panditopside vastuvõtmine külastajatelt läbi Eesti Pandipakendi mehitatud tagastuspunkti(de), pandiraha väljamaksmine, aruandlus ja arvete väljastamine müügipunktidele. Teenuse läbipaistvuse tagab lihte loendamise loogika ja saatelehtede süsteem, mis saab lähitulevikus olema elektrooniline ja automatiseeritud.

Lisaks panditopsi teenusele pakub Eesti Pandipakendi soovi korral ka üritusel tekkivate pandipakendite korjet suunates need taaskasutusse ja teostades tagatisraha väljamaksmise ürituse korraldajale.

Hetkel on klientidele pakkuda kolme tüüpi topse. Koguseliselt on Eesti Pandipakendi laos olemas ligi  75 000 panditopsi, ent see valik on kohe-kohe suurenemas:

    • Suur tops 500 ml, pandiraha 2€
    • Keskmine tops 400ml, pandiraha 2€
    • Väike tops 250 ml, pandiraha 2€
    • Pits 4cl, pandiraha 2€
    • Pokaal 40 cl, pandiraha 3€

 

 

Kogu teenuse info on peatselt täiendamisel, ent küsimuste tekkides võta lahkesti ühendust – panditops@eestipandipakend.ee või telefonil +372 5345 4984 (Kertu Tutk, projektijuht).

KOGEMUS

2019. aasta pilootprojekti hooajal kasutasid Eesti Pandipakendi panditopsi ligi 30 erineva ürituse korraldajat. Ühekordsetest topsidest loobuti Tartu Ülikooli vilistlaste kokkutulekul, Aparaaditehase tänavaturul, Tartu tänavatoidufestivalil, Paide Vallimäel Arvamusfestivalil, Urissaare Kantril, Tartu Rulluisumaratonil, NÖEPi kontsertil Telliskivis, Särin Festivalil, Tartu Linnamaratonil jne.

Panditopsi esimesel piloothooajal hoiti teenuse pakkumisega ära rohkem kui 80 000 ühekordse plasttopsi jäätmeteke. See number on tegelikkuses  veelgi suurem, sest osad tarbijad loputavad oma topsi puhtaks ning taastäidavad seda ürituse jooksul korduvalt enne kui selle pandiraha lunastamiseks tagastavad. Teenusega hoitakse kokku loodusressursse ja takistatakse mõttetut jäätmeteket, sest ühekorra tops on keskmiselt kasutusel 15 minutit pärast mida see ära visatakse.

Eesti Pandipakend on valitud Aasta Keskkonnasõbralik Ettevõte 2019 nominendiks, seda eelkõige panditopsi renditeenuse turule toomise läbi.  Konkursil osales 24 ettevõtet, kelle hulgast valiti välja kolm nominenti. Peavõitja selgub 2020. aasta juuni alguseks, mil konkursi hindamiskomisjon on teinud ettevõtete külastuse.