Panditops

Vaata rohkem infot veebilehelt www.panditops.ee

Eestlased on tõelised festivalihundid. Igal aastal toimub meil siin umbes 600 avaliku üritust, mida külastab 1,5 miljonit inimest – see on rohkem kui Eestis elanikke!

Suurtel üritustel, kus on palju rahvast, tekib paratamatult ka palju prügi. Ainuüksi ühekordsete topside näol tekitatakse üritustel 68 tonni prügi. Lisades sinna juurde ka nõud ja söögiriistad on need kogused veelgi suuremad. Enam kui 70 tonni prügi viimiseks prügilasse peab vähemalt 10 prügiautot rasket tööd tegema, kulutama kütust, aega ja mitmeid muid ressursse.

Korduskasutusega nõud aitavad seda kõike vältida ja vähendavad meie keskkonna jalajälge. Üks võimalus on järgmisele festivalile oma nõudega minna, kuid see võib lõpuks üsna tülikaks kujuneda. Õnneks on ka loodussõbralikke alternatiive ning ühe neist oleme teinud sinu jaoks hästi mugavaks. Nimelt toimib panditops – ja nõu täpselt nagu vana hea pandisüsteem, kus sulle väljastatud nõule lisatakse tagatisraha ning kui nõu pärast kasutamist tagastad, saad pandiraha täies ulatuses tagasi.

Mida me teeme?

Pakume ürituse korraldajatele ning toitlustajatele korduskasutatavate pandiga joogitopside ja nõude rentimise teenust. Kui rentimise lahendusest üksinda jääb väheks tuleme appi kogu teenuse ahelat puudutavaga, seda kogumistelkide mehitamisest topside ja nõude vastuvõtmise ning tagatisraha väljamaksmiseni külastajatele.

Miks me seda teeme?

Aitame sul olla tõeline looduse sõber ja lõpetada plastprügi tekitamise. See on keskkonna jaoks hädavajalik, sinu jaoks lihtne ja sa saad sellega alustada kohe.
Suur suvefestival või kontori jõulupidu? Vabaõhukontsert või suvepäevad?
Olenemata üritusest on Panditopsi korduskasutatavad joogi- ja sööginõud ainus võimalus vältida ühekordsete nõude kasutamist ja prügistamist.

Kust meie nõud pärinevad?

Oleme sinu jaoks hoolega välja valinud kõige loodushoidlikumad ja vastupidavamad korduskasutatavad nõud.
Korduskasutatavate nõude valikul lähtume kahest põhiprintsiibist:

 1. pandinõud peavad olema igas mõttes ohutud ja vastama Euroopa Liidus kehtivatele standarditele;
 2. pandinõude ökoloogiline jalajälg peab olema võimalikult väike.

Kõik Panditopsi nõud on valmistatud Euroopa Liidus ja materjalidena on kasutatud polükarbonaati, polüpropuleeni, tritaani ja bioplasti. Sellised nõud sobivad kasutamiseks kõiksuguste toiduainetega ja need taluvad kuni 100-kraadist kuumust. Loomulikult on pandinõud ka pesumasina ja mikrolaineahju kindlad.

Teenuse sisu

Me teame, kui keeruline on sul ürituse korraldajana lisaks kõige eest vastutamisele veel ka jäätmete ja ühekordsete nõudega majandada. Korduskasutatavate pandinõudega jääb palju muret kohe ära ja saad keskenduda sellele, mis on oluline ehk heas mõttes meeldejääva ürituse korraldamisele.

Selleks, et pandinõude kasutamine oleks sinu jaoks võimalikult mugav, oleme sulle loonud kaks head teenuse suunda, mille vahel valida. Tegime need nii, et mõlemad sobiksid ühtmoodi hästi nii väiksele kui suurele sündmusele.

Renditeenuse puhul rendid meilt enne üritust pandinõud, korraldad nende jagamise kauplejatele, kogud kasutatud nõud külastajatelt ise kokku, tagastad pandiraha ja lähetad need tagasi Eesti Pandipakendisse, kus need puhtaks pestakse ja järgmiseks ürituseks valmis pannakse.

Kogumisteenus erineb renditeenusest peamiselt selle poolest, et pandinõude jaotamisega müüjatele, nende kokku kogumisega külastajatelt ja pandiraha tagastamisega tegeleme meie.  Paneme üritusel püsti nii palju tagastuspunkte kui vaja läheb ning meie meeskond vastutab kõige eest, mis on pandinõudega seotud.

Infoplakatid üritusele

Eesti keeles

Inglise keeles

Vene keeles

Hetkel on klientidele pakkuda kuut tüüpi topse:

 • 50cl suur tops, pandiraha 2€ (laos: 257 000 tk)
 • 40cl keskmine tops, pandiraha 2€ (laos: 20 700 tk)
 • 40cl suur kuuma joogi tops, pandiraha 2€ (laos: 2000 tk)
 • 25cl kuuma joogi tops, pandiraha 2€ (laos: 4000 tk)
 • 4cl pits, pandiraha 2€ (laos: 1970 tk)
 • 40cl pokaal, pandiraha 3€ (laos: 3005 tk)

Ja kolme tüüpi nõusid:

 • Taldrik nr 1. Ø 25,4 cm pandiraha 5€
 • Taldrik nr 2. Ø 25 cm pandiraha 3€ ((laos mõlemaid taldiku tüüpe kokku: 4000 tk)
 • Kauss Ø 19,5 cm (sügavusega 4,5 cm) pandiraha 3€  (laos: 3000 tk)

Meie pokaalide ja nõude laovaru suureneb märgatavalt 2021. aasta juuni lõpus. Küsimuste korral võta julgesti ühendust projektijuhiga Kertu Tutk, panditops@eestipandipakend.ee või telefonil +372 5345 4984.

Pesemine ja hügieen

Me teame hästi, kui olulised on puhtus ja hügieen. Eriti praegusel keerulisel ajal.
Sellele mõeldes oleme kõvasti panustanud pandinõude puhastamisele. Kõik meie korduskasutatavad nõud pestakse 11 meetrit pikas tunnelpesumasinas, kus kasutame professionaalsetele nõudepesumasinatele sobivaid pesu- ja loputusvahendeid vastavalt veetüübile. Meie masin peseb kõiki pandinõusid 82-kraadise veega ja kuivatab seejärel 94-kraadise õhuvooluga.

Pestud topse testime luminomeetriga, et nii meie kui sina saaksid pandinõude puhtuses kindel olla. See on väga oluline*, sest ainult nii saame tagada, et nende korduskasutamine on sulle ohutu.

Kui pandinõud on korralikult puhtaks pestud, siis paneme need kohe spetsiaalsetesse kastidesse, suleme kastid hoolega ja viime selleks ettenähtud laoruumi ootama transporti järgmisele suurüritusele.

*Pandinõude puhastamisel lähtume VTA kodulehel avaldatud viiruse tõkestamise juhisest: Viiruse surmab eeldatavalt põhjalik kuumtöötlemine, sest teada on, et kuumtöötlemine 60 °C juures vähemalt 30 minuti jooksul hävitab tõhusalt teisi viiruseid.

Kogemus

Alates 2019. aastast on panditopsi ja nõusid kasutanud 80 erinevat ürituse korraldajat. 2020. aastal lisandusid teenuse valikusse ka taldrikud ning tänaseks oleme  vältinud üle 150 tuhande ühekorranõu jäätmetekke. See number on tegelikkuses  veelgi suurem, sest osad tarbijad loputavad oma topsi puhtaks ning taastäidavad seda ürituse jooksul korduvalt enne kui selle pandiraha lunastamiseks tagastavad. 

Meie kliendid, kes on ühekordsetest topsidest ja/või nõudest loobunud, on Aparaaditehase tänavaturg, Tartu tänavatoidufestival, Arvamusfestival, Viljandi Folk, Urissaare Kantri, Tartu Rulluisumaraton, NÖEPi kontsert Telliskivis, Särin Festival, Tartu Linnamaratonil, konverents Latitude59 jne. 

Eesti Pandipakend valiti hindamiskomisjoni poolt konkursil Aasta Keskkonnasõbralik Ettevõte 2019 nelja parima ettevõtte hulka, seda  panditopsi renditeenuse turule toomisega.  Konkursil osales 24 ettevõtet.