Laagris avati innovaatiline taaratagastuspunkt

16.09.2014

Laagri Maksimarketi juurde paigaldati Keskkonna Investeeringute Keskuse toel Eesti esimene suurte koguste tagastamiseks kohaldatud taaraautomaat, mis võimaldab mugavama tagastuse eelkõige eramute elanikele aga ka horeca sektorile.

Eesti Pandipakendi tegevjuhi Rauno Raali sõnul on tegemist maailmas kolmanda taolise seadmega – teised kaks asuvad Rootsis ja Austraalias. Tavaliste taaraautomaatide kõrval on masstagastuskoha eelis see, et klient ei pea pudeleid ja purke ükshaaval automaati sisestama, vaid saab kõik oma joogipakendid korraga automaati valada ja edasise töö teeb juba masin ise. Ühe korraga on võimalik automaati valada pisut enam kui 200-liitrise koti jagu pakendeid. Laagri Maksimarketi juures asuv uus tagastuspunkt on avatud, kuid hetkel käib veel aktiivne testperiood. „Kuna tegemist on masina kolmanda installatsiooniga maailmas, siis on siin kohapeal arendamist ja mugandamist olnud enam kui küll,“ ütles Raal.

Eestis on arvestatav hulk inimesi, kes soovivad pandipakendeid tagastada harvem kui kord kuus, mis tähendab ühtlasi ka suuremat taara hulka.
„Kuna siiani kasutusel olevad seadmed on mõeldud pakendite ühekaupa sisestamiseks, hakkasime otsima suurte koguste tagastamiseks mugavamat lahendust. Pärast põhjalikku eeltööd jõudsime Taanis toodetava tööstusliku pakendite loendusseadmeni, mis on kohandatud tavatarbija jaoks. Olles leidnud lahenduse, tutvustasime unikaalse pilootprojekti võimalust jaemüüjatele. ETK tuli ideega kiiresti kaasa ja nüüd on vastav seade Laagri Maksimarketi juurde paigaldatud,“ ütles Raal.

„ETK tuli lennuka idee ja unikaalse projektiga kiirelt kaasa, kuna teatud tarbijate gruppide seas on sellise suure koguse tagastamise osas pikalt olnud nõudlus täheldatav,“ ütles ETK turundusdirektor Andres Lember. Kuna suure koguse tagastuspunkt sai eelkõige loodud eramajade ja suvilaelanike taaratagastamise harjumusi silmas pidades, siis asub uus automaat ka strateegiliselt õiges kohas. Laagri lähiümbruses on lisaks veel mitmeid teisi eramajade piirkondi nagu Nõmme, Harku, Saku, Saue, jne. Lember usub, et just nende piirkondade elanike näol võiks Laagri Maksimarketi tagastuspunkt leida endale „püsikliendid“.

Uus tehnoloogiline lahendus kiirendab oluliselt taaratagastamise protsessi. Kui tavaline taaraautomaat võtab vastu ca 30-40 pakendit minutis, siis suure koguse automaat suudab vastu võtta 80-95 purki ja pudelit minutis. Lisaks uue taaramaja ehitamisele on üle 200 000 euro maksma läinud terviklahenduse oluline osa presskonteinerid, mis juba kohapeal plastpudelid ja plekkpurgid  kokku suruvad. Kui üldjuhul tuuakse jaemüüjate juurest pandipakendeid ära 1-2 korda nädalas, siis eelpressimise lahendus võimaldab plastpudelite ja plekkpurkide tühjenduse üks kord kuus. „Tänu sellele sõidavad meie autod vähem, saastavad vähem loodust ja hoiavad kokku ka kulusid,“ ütles Raal.

Lisaks ETK-le sai projekt teoks tänu Keskkonna Investeeringute Keskusele, kes toetas projekti 40 protsendiga kogumaksumusest.

Eesti Pandipakend on 2005. aastal joogitootjate ja maaletoojate ning kaupmeeste poolt Pakendiseaduse alusel loodud tootjavastutusorganisatsioon, mille ülesandeks on hallata ja korraldada üle-eestilist tagatisrahaga koormatud pakendite (vee, karastusjoogi, õlle ja lahja alkohoolse joogi plastmass-, klaas- ja metallpakendite) kogumist, transporti, loendamist, sorteerimist ja taaskasutamist. Eesti Pandipakendiga on liitunud 238 tootjat ja maaletoojat ning 850 tagastuskohta.

Lisainformatsioon:
Rauno Raal
Tegevjuht
Eesti Pandipakend
Tel: 5169788
E-post: rauno@eestipandipakend.ee

Tagasi