Pandipakendi tagatisraha tõuseb

28.06.2011

Eesti Pandipakendi ettepanekul tõuseb alates 1. juulist pandipakendite tagatisraha suurus, kuna Eesti inimeste pakendite taaskäitluse harjumused on oluliselt muutunud, kuid tagatisraha suurused on jäänud sisuliselt samaks viimasel kuuel aastal.

Seni kuni pooleliitrisele plastpakendile kehtinud tagatisraha 3 eurosenti asendub 4 sendiga,  üle pooleliitriste plastpakendite ja kõigi klaasist ning metallist joogipakendite senine tagatisraha 6 senti tõuseb 8 sendile.

Eesti Pandipakendi tegevjuhi Rauno Raali sõnul lahendab tagatisraha tõus muuhulgas ka aastavahetusel tekkinud olukorra, kus seoses eurole ülemineku ümardusreeglitega tagatisraha väärtus langes, sest 1 krooni asemel muutus summa 6 eurosendiks ehk 94 kroonisendiks.

„Lisaks oli muutus tarbijakäitumises ka psühholoogiline, kui enne saadi pakendi eest terve krooni, siis uuest aastast „vaid“ 6 senti.  Seetõttu on aasta alguses olnud täheldada ka teatavat taaskasutusmäära langust,“ ütles Raal.

Alates 2005. aastast on samade tagatisraha suuruste juures aktsiisivabastuse minimaalsed taaskasutuse määrad tõusnud 60%-lt 75%-le. Lisaks tõuseb alates 2012. aasta 1. jaanuarist pakendite aktsiisimaksust vabastust tagav taaskasutusmäär 85%-le. Tänu tagatisraha tõusule saab Eesti Pandipakend tagada, et ka järgmisel aastal saavad taaskasutusmäärad kindlalt täidetud.

Jaemüüjad peavad õiget panti ehk tagatisraha vääringut pandipakendite müügil ja tagastuses rakendama alates tagastusraha suuruse muudatuse kehtimahakkamisest.

Keskkonnaministri määrus on leitav Riigi Teatajast (www.riigiteataja.ee)

Eesti Pandipakend on 2005. aastal tootjate ja importööride ning kaupmeeste poolt Pakendiseaduse alusel loodud pakendi taaskasutusorganisatsioon, mille ülesandeks on hallata ja korraldada üle-eestiliselt tagatisrahaga koormatud pakendite kogumist, transporti, sorteerimist, loendamist ja taaskasutamist. Vastavalt pakendiseadusele hõlmab see vee, karastusjoogi, õlle ja lahja alkohoolse joogi plastmass-, klaas- ja metallpakendit.

Eesti Pandipakendiga on liitunud 150 tootjat ja importööri ning 1350 tagastuskohta. Eesti Pandipakendi pakendiregistris on registreeritud 5000 tootepakendit.

2010. aastal kogus Eesti Pandipakend ja suunas taaskasutusse 114 miljonit plast- ja 16 miljonit klaaspudelit ning 76 miljonit plekkpurki – kokku 206 miljonit pandipakendit. Viimase 6 aastaga on kokku kogutud 1,1 miljardit ühekordsekasutusega joogipakendit.

 

Lisainfo:
Rauno Raal
tegevjuht
Eesti Pandipakend OÜ
Tel: 685 0016, 51 69788

Tagasi